Historia Joe Weidera

Dzisiaj wszyscy są powszechnie zgodni z opinią, że aby być zdrowym należy wykonywać odpowiednie aktywności fizyczne i trzymać prawidłową dietę, mało tego, stwierdzenie to zakrawa o banał. Jednak nie zawsze było to tak oczywiste. W dużym stopniu świat zawdzięcza tę wiedzę wielkim wysiłkom Joe Weidera, któremu poświęcimy dzisiejszy artykuł.

Joe Weider uważany jest za człowieka, który zwrócił uwagę ludzi na zachodzące relacje pomiędzy ćwiczeniami, odżywianiem i zdrowiem. Joe stworzył wielkie imperium prasowe poświęcone temu zagadnieniu, dostarczając społeczeństwu informacji na temat właściwego treningu, prawidłowego odżywiania, suplementacji i jego ukochanego sportu, kulturystyki.

Joe Weider i Dany PadillaJoe Weider i Dany Padilla

Weider odpowiadał również za produkcję i sprzedaż wszelkiego rodzaju sprzętu do ćwiczeń, który po dziś dzień można spotkać w wielu siłowniach i klubach fitness, a jego wiara i wielkie nakłady pracy zainwestowane w przemysł suplementów bez wątpienia przyczyniły się do ogromnego rozrostu danego rynku.

Dlatego właśnie nazwisko Weidera stało się synonimem zdrowia i wysportowanej sylwetki.

Od roku 1936 Joe aktywnie promował wśród sportowców, trenerów, naukowców i atletów swoje teorie i wskazówki odnośnie zdrowego odżywiania, ćwiczeń i właściwego rozwoju organizmu. Jak nie trudno się domyślić, z początku środowisko medyczne nie było przychylnie nastawione do twierdzeń Weidera, a nawet bywało mu wrogie.

Z pomocą psychologów Joe Weider szukał powiązań pomiędzy kondycją ciała, a stanem psychicznym, relacji umysł - mięśnie, gdyż uważał że nasze nastawienie psychiczne bezpośrednio przekłada się na ogólny stan zdrowia.

Joe Weider i Dave Draper
Joe Weider i Dave Draper

Bez wątpienia jego ogromna pasja przyczyniła się do rozkwitu i rozprzestrzenienia kulturystyki, z niszowej dyscypliny uprawianej w piwnicznych siłowniach, do wspaniałego sportu promowanego na całym świecie, na okładki gazet, do programów telewizyjnych. Chęć wypracowania wysportowanej sylwetki stała się marzeniem milionów ludzi, a mnóstwo jednostek uczyniło z tego swój sposób na życie.

Joe Weider przez lata wydawał takie magazyny jak Muscle & Fitness, Muscle & Fitness Hers, Flex, Men's Fitness, Shape, Fit Pregnancy czy Natural Health, kierowane do najróżniejszych docelowych grup czytelników, których głównym zadaniem było promowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej.

Joe urodził się w 1920 roku, w niezbyt przyjemnej dzielnicy Montrealu, w Kanadzie, w czasach wielkiego kryzysu. W wieku 12 lat musiał zrezygnować ze szkoły, aby utrzymać się pracując 10 godzin dziennie przy ciągnięciu małego wagonu z owocami. Mierzący 165 cm i ważący zaledwie 52 kg nastolatek, wkrótce przez wykonywaną pracę stał się największy spośród rówieśników i z czasem trafił do drużyny wrestlingowej.

Za pierwsze zarobione pieniądze, które mógł wydać na siebie, Joe zakupił magazyn Strength, który zainspirował go do podnoszenia ciężarów, a z czasem do rozpoczęcia pracy nad własną gazetą. Z dostępnego złomu i części Joe stworzył swój pierwszy gryf i ciężary do podnoszenia.

Wysoka aktywność nie pozostała bez rezultatów, do momentu kiedy skończył 15 lat lokalne zbiry przestały się nim interesować.

Wkrótce Joe wstąpił do prawdziwego klubu podnoszenia ciężarów i dwa lata później wystartował w swoich pierwszych zawodach siłowych Montreal District Senior Meet, gdzie podniósł ciężar wyższy o 30 kg od najsilniejszego z uczestników w swojej kategorii wagowej.

Harold Poole, Joe Weider, Rick WayneHarold Poole, Joe Weider, Rick Wayne

Sukces który osiągnął i pasja, którą w sobie odnalazł obudziły w nim chęć do szerzenia swojej wiedzy i zainteresowań pośród ludzi. To było wielkie wyzwanie, ponieważ w latach trzydziestych ubiegłego wieku sporty sylwetkowe oraz związane z podnoszeniem ciężarów były praktycznie nieznane, a społeczność entuzjastów tych dyscyplin w ogóle nie istniała.

Do roku 1939 Joe miał za sobą całe pięć lat ciężkiej pracy przy ciągnięciu wagonu oraz zmywaniu naczyń w miejscowej restauracji.

Jakkolwiek jego marzeniem wciąż było otworzyć własne pismo sportowe, gdzie mógłby publikować artykuły na temat zdrowia, diety i ćwiczeń.

Mając 7 dolarów w kieszeni Joe rozpoczął pracę nad pismem, które wkrótce miało się stać pierwszym numerem magazynu Your Physique, wydanym we wrześniu 1940 roku. Gazeta chwyciła, posypały się zamówienia i w ciągu pierwszych osiemnastu miesięcy Joe zarobił 10 000 dolarów! W tamtych czasach, gdy chleb kosztował 4, a galon gazu 11 centów, była to całkiem niezła fortuna.

Joe Weider i Frank ZaneJoe Weider i Frank Zane

Z czasem Joe Weider poszerzył swoją działalność o produkcję sprzętu na siłownię oraz dystrybucję witamin i suplementów diety.

W 1946 roku Joe wraz ze swoim bratem Benem wynajęli Narodowy Teatr w Montrealu, gdzie zorganizowali pierwsze zawody Mr. Canada i utworzyli federację IFBB - International Federation of BodyBuilding and Fitness (Międzynarodowa Federacja Kulturystyki i Fitnessu).

W 1965 roku Joe Weider utworzył zawody Mr. Olympia, które organizowane są nieprzerwanie po dziś dzień i uważane są za najbardziej prestiżowe zawody kulturystyczne na świecie, będące mistrzostwami świata profesjonalistów, na których nagroda za pierwsze miejsce przekracza 275 000 dolarów.

Mr. Olympia 2001 - przemówienie Joe Weidera

Obecnie federacja IFBB zrzesza ponad 170 krajów członkowskich.

Joe znany był z tego, że mógł spędzać niezliczone ilości godzin na siłowniach, studiując i poszerzając swoją wiedzę na temat różnych technik treningowych, czego efektem było wydanie bodybuilding Weider Principles, zbioru prac z 12 letnich badań, składającego się z ponad 30 teorii i technik treningowych.

Joe Weider zmarł 23 marca 2013 roku.

Joe Weider i Mike MentzerJoe Weider i Mike Mentzer

2013 - 2015  ilovebodybuilding.pl - kulturystyka   globbers joomla templates
Stat4u