Rozwój mięśni pośladków okiem profesjonalistów

Czołowi światowi zawodnicy IFBB Pro, żywe legendy kulturystyki zdradzają swoje techniki treningowe oraz wypowiadają się na temat rozwoju mięśni pośladków i ich istotności podczas zawodów kulturystycznych, wszystko to na łamach magazynu Muscular Development.

Victor Martinez

Po pierwsze, gdyby nie Rich Gaspari pokazujący swoje niesamowicie rozwinięte mięśnie pośladków prawie 30 lat temu, obecnie nikt by nie zwracał na to uwagi. Kiedyś spodenki do pozowania były znacznie większe i zakrywały te partie mięśniowe. Obecny strój odkrywa prawie połowę tyłka! Więc nie można zakryć słabo rozwiniętych mięśni, tak jak mogli to robić dawni zawodnicy.

Mam pewne teorie na temat tego, dlaczego niektórzy zawodnicy nigdy nie prezentują dobrego rozwoju mięśni pośladków. Na przykład Lee Preist. Ten człowiek doprowadzał swoje ciało do niesamowitego wyglądu, w każdym miejscu poza obszarem pośladków. Z początku myślałem, że wynika to z faktu, że miał krótkie nogi, jednak wtedy zobaczyłem Jose Raymonda, który prezentował bardzo podobne proporcje, a jego pośladki były wyrzeźbione cały czas.

Myślę, że wynika to z faktu, że niektórzy zawodnicy zwyczajnie nie dbają o te partie. Wstydzą się na siłowni trenować te obszary mięśniowe. Dla niektórych wielki kulturysta wykonujący ćwiczenia na maszynie do trenowania pośladków, z której zwykle korzystają kobiety, może wyglądać komicznie. Sama nazwa maszyny jest zawstydzająca - Butt Blaster. Jednak głębokie przysiady i stosowanie tej maszyny, w połączeniu z wykrokami dają niesamowite rezultaty.

Ciężko jest jednocześnie zachować wielkie rozmiary i wyrzeźbiony tyłek. Jednak obecnie na scenie trzeba pokazać przynajmniej zarys włókien mięśniowych.

Dennis Wolf

Jedna rzecz, z której wiele osób nie zdaje sobie sprawy to fakt, że dobrze wyrzeźbione partie mięśniowe pośladków to bardzo istotna kwestia. Niektórzy zawodnicy mają rzeźbę w tych obszarach dzięki wykonywaniu takich ćwiczeń jak przysiady i wypychanie ciężaru na maszynie, podczas gdy inni, do których również ja się zaliczam, muszą wykonywać specyficzne ćwiczenia skupiające się na danych obszarach, aby uzyskać wymierne rezultaty.

Z początku moje mięśnie pośladków były bardzo małe i niezbyt rozwinięte, nawet mimo faktu, że byłem w stanie wykonywać bardzo ciężkie przysiady i miałem wielkie mięśnie czworogłowe. Z czasem zauważyłem, że moje mięśnie pośladków nie bardzo reagują na te ćwiczenia i musiałem zacząć używać maszyn, które stosują głównie kobiety.

Kiedy już uzyskasz odpowiedni rozwój mięśni pośladków, należy skupić się na zredukowaniu tkanki tłuszczowej i odpowiednim wyrzeźbieniu mięśnia, a następnie pozbyciu się nagromadzonej wody i nie jest to wcale takie łatwe. Cóż, jeżeli nie zależy ci na utrzymaniu masy mięśniowej, to bez problemu uzyskasz wyrzeźbiony tyłek. Jednak w kulturystyce nie możesz być po prostu wycięty i chudy. Musisz posiadać odpowiednie rozmiary. Zachowanie odpowiednich proporcji to najtrudniejsza robota. Należy również odpowiednio skupić się na czasie, ponieważ szczytową formę utrzymasz tylko przez pewien okres.

Póki co moja najlepsza kombinacja w tym zakresie miała miejsce podczas zawodów Arnold Classic w Hiszpanii, które zwyciężyłem po zawodach Mr. Olympia 2014.

Juan Morel

Uważam, że większość zawodników nie ma odpowiednio rozwiniętych mięśni pośladków z dwóch powodów. Po pierwsze czasami pewne obszary mięśniowe zwyczajnie nie posiadają podatnej do rozwoju genetyki, bez względu na to jak mało tkanki tłuszczowej dana osoba posiada. Często widać coś takiego na przykładzie klatek piersiowych. Czasami zawodnik posiada bardzo dużą klatkę piersiową, jednak nawet kiedy jest relatywnie chudy, nie widać na niej specjalnej definicji i włókien mięśniowych. Z drugiej strony często spotykasz się z zawodnikami posiadającymi o połowę mniejsze klatki, o niesamowitej separacji i ilości żył.

Uważam, że podobnie sprawy mają się w przypadku mięśni pośladków. Jednak w większości sytuacji kulturyści niedostatecznie skupiają się na redukcji tkanki tłuszczowej w tych obszarach. Wyglądają na wyrzeźbionych z przodu, jednak kiedy obrócą się tyłem, jest o wiele gorzej. To dlatego, że zwykle aby pokazać dobrą definicję pośladków lub mięśni dwugłowych musisz nieco bardziej zredukować poziom tkanki tłuszczowej. Trzeba się trochę nacierpieć robiąc cardio i trzymając dietę.

Każdy powie ci, że wykonał swoje zadanie prawidłowo i nie ma pojęcia dlaczego nie wypracował odpowiedniej formy w tych obszarach mięśniowych, jednak nie wiadomo jak naprawdę było.

Odpowiednie wyrzeźbienie mięśni pośladków wiąże ze sobą mnóstwo ciężkiej pracy i wiele osób nie daje sobie z tym rady. Dochodzą do pewnego punktu i nie mogą już dalej się rozwijać.

źródło: musculardevelopment.com

Dowiedz się więcej na temat Victora MartinezaDennisa Wolfa i Juana Morela.

Victor Martinez, Dennis Wolf, Juan Morel

2013 - 2015  ilovebodybuilding.pl - kulturystyka   globbers joomla templates
Stat4u