Nowa kategoria Classic Physique

Dokładnie tak. Od 2016 roku, określenie klasyczna sylwetka nie będzie już tylko synonimem złotej ery i estetycznego wyglądu prezentowanego przez kulturystów z minionej epoki. Classic Physique (czyli klasyczna sylwetka) zostanie wprowadzona na stałe jako jedna z dywizji federacji NPC - National Physique Comitee.

Dla osób, które nie do końca są w temacie, przypominam że NPC to amatorska federacja kulturystyczna ze Stanów Zjednoczonych, która pełni funkcję kwalifikatora do IFBB. Zatem tylko czekać, kiedy nowa dywizja zostanie również zaimplementowana w Międzynarodowej Federacji Kulturystyki i Fitnessu (International Federation of BodyBuilding and Fitness).

Najważniejsi przedstawiciele IFBB i NPC, Jim Manion, J. M. Manion, Tyler Manion i Tony Blinn, zgodnie uznali, że czas odpowiedzieć na wołania fanów kulturystyki z całego świata i wypełnić lukę pomiędzy męską sylwetką a kulturystyką ekstremalną.

Jim Manion "Klasyczna sylwetka to dywizja dla zawodników, którzy chcą rozwinąć swoją muskulaturę poza męską sylwetkę, jednak nie chcą przekraczać pewnych granic i startować w dywizji kulturystycznej. Ten sport nieustannie ewoluuje. Zawodnicy znajdują coraz to nowe metody ekspresji swoich dążeń i ideałów. Klasyczna sylwetka będzie kładła nacisk na promocję takich atrybutów jak proporcje, symetria, odpowiednie ukształtowanie i wąska talia. W skrócie, będzie chodzić o estetykę i odpowiednią kondycję fizyczną".

NPC/IFBB ogłasza powstanie nowej dywizji (ENG)

Moim zdaniem to świetna decyzja. Od pewnego czasu dało się zauważyć okrzyki fanów, którzy uważali, że obecna kulturystyka w ciągłym dążeniu do wzrostu i do osiągania ekstremów utraciła swe piękno.

Może nie wszyscy z Was wiedzą, ale prawie 40 lat temu Frank Zane zdobywał tytuły Mr. Olympia ważąc 84 kg, podczas gdy dzisiaj średnia waga zawodnika w walce o trofeum Sandowa przekracza 110 - 120 kg. W tym roku mieliśmy nawet do czynienia z rekordem - 143 kg Big Ramy.

Nie mówię, że to źle, ale wyraźnie widać jak zmieniły się kanony estetyki, idea kulturystyki i dążenia zawodników.

Przykłady kilku klasycznych sylwetek: Frank Zane, Bob Paris, Serge Nubret, Bill Pearl.

Classic Physique

2013 - 2015  ilovebodybuilding.pl - kulturystyka   globbers joomla templates
Stat4u