Debiut Marka Olejniczaka na scenie profesjonalnej

Podczas zawodów EVLS Prague Pro w ubiegły weekend, Marek Olejniczak polski kulturysta sponsorowany przez 7Nutrition debiutował wśród profesjonalnych kulturystów. Finalnie, razem z czterema innymi zawodnikami zajął szesnastą pozycję.

Analizując powyższą sytuację warto zwrócić uwagę na fakt, że nasz zawodnik startował wśród ścisłej czołówki światowych kulturystów. Brakowało tylko Kaia i Phila, którzy z wiadomych powodów startują tylko w największych wydarzeniach. Reszta uczestników, tj. Dexter, Big Ramy, Rhoden, Wolf, Bonac, Winklaar, Rockel i Morel przyjechali na EVLS Prague Pro prosto z Mr. Olympia, zaliczając po drodze jeszcze Arnold Classic Europe. Zatem bez wątpienia prezentowali oni swoje najlepsze sylwetki w sezonie.

O ile Marka Olejniczaka na amatorskiej scenie kulturystycznej oglądać możemy już od kilkunastu lat, to pozostali zawodnicy przez podobny lub nieco krótszy okres czasu zbierają szlify na scenie profesjonalnej. Wypracowali własne marki, nazwiska i prestiż. Doskonalili swoje umiejętności i budowali uznanie na całym świecie.

Debiut na 16 miejscu znaczy tylko tyle, że zawodnik zajął 16 miejsce.

Przypomnę artykuł z 18 maja tego roku, o Największych zwrotach w karierach kulturystycznych, gdzie między innymi pisałem, że Jay Cutler debiutował jako pro zajmując 12 miejsce na Night of Champions w 1998 roku, co nie powstrzymało go od zdobycia trzykrotnego tytułu Mr. Olympia. Kai Greene podobnie daleko, przygodę z profesjonalną kulturystyką rozpoczynał w 2005 roku, zajmując 14 miejsce na New York Pro, po czym trzykrotnie zdobył drugie miejsce na Mr. Olympia.

Warto pamiętać, że Marek Olejniczak w chwili debiutu ma 38 lat. Przytoczony wyżej Jay Cutler debiutując w IFBB Pro miał 25 lat, Kai Greene 30 lat. Z drugiej strony Dexter Jackson, który w tym roku zajął drugie miejsce na Olympii i zwyciężył dwa kolejne profesjonalne wydarzenia ma 45 lat na karku.

Wnioski? Początek daje ogólny pogląd na sytuację i wydaje się być dobrym miernikiem przyszłej pracy do wykonania, to tylko od zawodnika zależy jak daleko znajdzie i jak mocno wpisze się on w historię światowej kulturystyki.

Wiadomo, że główny zamysł jest taki, żeby promować 7Nutrition i zwrócić uwagę na ich zawodników, najpierw wysyłając Piotrkowicza na Olympie, a teraz Olejniczaka na EVLS. Mimo wszystko, jak dla mnie Marek Olejniczak wykonał kawał dobrej roboty. Cieszę się, że razem z Robertem Piotrkowiczem będzie on reprezentował Polskę na profesjonalnej scenie kulturystycznej, bez względu na powódki. Oczywiście prawdopodobnie nie zrobi kariery w stylu Dennisa Wolfa, czy Roelly Winklaara, ani pewnie nawet nie Roberta Piotrkowicza, ale ma szanse na pozycje 10 - 13 w kolejnych zawodach, jeżeli nadal będzie ciężko pracował.

Na koniec zróbmy sobie małe zestawienie kilku póz wykonywanych przez zawodników z miejsce pierwszego, piątego, dziesiątego, piętnastego, szesnastego i Marka Olejniczaka, z EVLS Prague Pro, aby lepiej ocenić sylwetkę naszego zawodnika.

Zestawienie zawodników - bicepsy przodem (front double biceps)

W kwestii bicepsów widać różnicę, zwłaszcza w stosunku do Dextera Jacksona i Williama Bonaca. Talia wąska to na plus, moim zdaniem dużo lepszy brzuch od Kissa, Fedorova i Kuclo. Czworogłowe uda najchudsze w zestawieniu, może to kwestia zdjęcia.

Dexter Jackson, William Bonac, Steve Kuclo
Alexandr Fedorov, Jenos Kiss, Marek Olejniczak

Zestawienie zawodników - bicepsy tyłem (back double biceps)

Tutaj widać wyraźnie, że plecy, pośladki oraz dwugłowe uda bardzo mocno odstają od reszty zawodników. Talia Dextera jest niesamowita. William Bonac to jedno wielkie "V". Niestety Marek Olejniczak daleko w tyle, jak na poziom profesjonalny oczywiście.

Dexter Jackson, William Bonac, Steve Kuclo

Alexandr Fedorov, Jenos Kiss, Marek Olejniczak

Następnie proponuje małe zestawienie formy dwóch polskich profesjonalnych kulturystów. Marek Olejniczak z EVLS Prague Pro vs Robert Piotrkowicz z Mr. Olympia 2015. Na każdym zdjęciu poniżej po lewej stronie Robert Piotrkowicz, a po prawej Marek Olejniczak.

Robert Piotrkowicz i Marek Olejniczak

Robert Piotrkowicz i Marek Olejniczak

Robert Piotrkowicz i Marek Olejniczak

Robert Piotrkowicz i Marek Olejniczak

Robiąc powyższe zestawienia naszła mnie ochota na porównanie formy Marka Olejniczaka z innym nowym zawodnikiem IFBB Pro, 21 letnim amerykańskim kulturystą, który w tym roku podczas mistrzostw USA zdobył kartę profesjonalisty, Codym Montgomerym. 17 lat różnicy między debiutantami.

Cody Montgomery vs Marek Olejniczak

Cody Montgomery vs Marek Olejniczak

Cody Montgomery vs Marek Olejniczak

Ocenę i wnioski z powyższych zestawień pozostawiam czytelnikowi. Jednocześnie zachęcam do wyrażenia opinii w komentarzach pod wpisem.

Oley - krótkie podsumowanie debiutu na EVLS Prague PRO 2015

Kilka linków: Marek Olejniczak na ILB, Facebook Marka Olejniczaka, 7Nutrition, Galeria zdjęć z EVLS Prague Pro 2015.

Marek Olejniczak debiut Pro

2013 - 2015  ilovebodybuilding.pl - kulturystyka   globbers joomla templates
Stat4u