Sergio Oliva Junior zdobył kartę IFBB Pro

Syn legendarnego kulturysty Sergio "The Myth" Olivy, największego rywala Arnolda Schwarzeneggera i trzykrotnego Mr. Olympia z lat sześćdziesiątych, Sergio Oliva Junior, zwyciężył właśnie na zawodach NPC Nationals 2015, dzięki czemu zdobył upragnioną kartę zawodnika IFBB Pro.

Sergio Oliva Junior, podobnie jak jego ojciec (zmarły w 2012 roku) postanowił związać swoje życie z kulturystyką. Legendarne nazwisko ikony tego sportu, które nosił sprawiło, że wzbudzał on wielkie zainteresowanie już od pierwszych startów.

Sergio Oliva i Sergio Oliva Jr

Debiutował w 2006 roku, w wieku 22 lat, podczas zawodów NPC Southern States, gdzie zajął drugie miejsce. Dwa lata później, również w amatorskiej federacji NPC, już w kategorii ciężkiej odnotował swoje pierwsze zwycięstwo, na zawodach Northwest Florida i Panhandle Showdown.

Rok 2015 to dla Sergio Olivy Juniora pierwsze próby przejścia do Pro. Start w kategorii super ciężkiej na NPC Mr. USA niestety zakończył się drugim miejscem. Wtedy całe zawody zwyciężył 20 letni zawodnik Cody Montgomery, a w kategorii wagowej super ciężkiej tryumfował Blair Clairmonte.

Sergio Oliva Jr 2006 i 2015

Dopiero kolejne mistrzostwa amatorów USA - NPC Nationals 2015 dały synowi The Mytha upragnione pierwsze miejsce i kartę IFBB Pro.

Jak dalej potoczy się kariera Sergio Olivy Juniora? Na pewno nie będzie już w stanie powtórzyć wyczyny ojca, który 26 lat zdobył pierwszy tytuł na Mr. Olympia, jednak czy osiągnie większe sukcesy? Czy zostanie znany tylko z legendarnego w tej dyscyplinie nazwiska?

Pożyjemy, zobaczymy. Ja na pewno będę obserwował tego zawodnika i dam znać na głównej jak wydarzy się coś wartego uwagi.

Kilka linków dla zainteresowanych osób: Sergio Oliva ILB, Sergio Oliva Junior ILB, Sergio Oliva Junior Facebook.

• Eddie Bracamontes

Szczerze mówiąc, to patrząc na długość powyższej listy i biorąc pod uwagę fakt, że takich zawodów w ciągu roku jest kilka, to mam wrażenie, że obecnie mamy do czynienia z jakąś masową produkcją IFBB Pro. Przez co można się spodziewać, że niedługo (o ile nie już) tytuł ten znacznie straci na prestiżu.

Kilkadziesiąt lat temu zawodnik po zwycięstwie NPC Nationals dopiero kwalifikował się na Mistrzostwa Świata Amatorów IFBB i następnie tam musiał zwyciężyć w swojej kategorii, aby otrzymać kartę profesjonalisty.

Kiedyś bycie IFBB Pro to było coś, a dzisiaj, poparzcie wyżej. Średniej klasy zawody dla amatorów z USA wyprodukowały 12 prosów, którzy chcą się równać z Kai Greenem, Philem Heathem, wcześniej Jayem, Ronniem, Arnoldem czy Sergio.