Artykuł sponsorowany

Jak działają glukometry i kto powinien je stosować?

Jak działają glukometry i kto powinien je stosować?

Glukometry to urządzenia, które pomagają w monitorowaniu poziomu cukru we krwi. Ich zastosowanie jest niezwykle ważne dla osób cierpiących na cukrzycę. W poniższym artykule dowiesz się, jak działają glukometry, jakie są ich rodzaje oraz kto powinien je stosować.

Budowa i zasada działania glukometrów

Glukometry są niewielkimi, przenośnymi urządzeniami, które służą do pomiaru stężenia glukozy we krwi. Ich podstawowymi elementami są korpus z wyświetlaczem, elektroda pomiarowa oraz specjalne paski testowe nasączone enzymem - glukozą oksydazą. Zasada działania glukometrów opiera się na reakcji chemicznej między enzymem a glukozą zawartą we krwi, która prowadzi do powstania niewielkiego prądu elektrycznego. Intensywność tego prądu jest proporcjonalna do stężenia glukozy we krwi, a glukometr przelicza ją na wartość wyrażoną w miligramach na decylitr (mg/dL) lub milimolach na litr (mmol/L).

Rodzaje glukometrów

Na rynku dostępne są różne rodzaje glukometrów, które różnią się między sobą m.in. technologią pomiaru, rozmiarem, ceną czy dodatkowymi funkcjami. Najpopularniejsze są glukometry elektrochemiczne, które wykorzystują reakcję chemiczną opisaną powyżej. Istnieją także glukometry optyczne, które mierzą stężenie glukozy na podstawie zmiany barwy paska testowego. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają również ciągłe monitory glukozy (CGM), które pozwalają na monitorowanie poziomu cukru we krwi przez całą dobę bez konieczności nakłuwania palca. Ponadto, niektóre glukometry oferują dodatkowe funkcje, takie jak możliwość przechowywania wyników pomiarów, analizę statystyk czy łączność z aplikacjami mobilnymi.

Kto powinien stosować glukometry?

Osoby, które powinny stosować glukometry to przede wszystkim pacjenci z cukrzycą typu 1 i 2. Regularne pomiary poziomu cukru we krwi są niezbędne dla utrzymania prawidłowego metabolizmu i zapobiegania powikłaniom cukrzycy, takim jak uszkodzenie nerek, serca czy oczu. Glukometry są również pomocne dla osób z prediabetes, gdyż ułatwiają kontrolowanie stężenia glukozy i wprowadzanie ewentualnych zmian w diecie czy stylu życia. Ponadto, stosowanie glukometrów może być wskazane dla kobiet w ciąży z cukrzycą ciążową oraz osób mających w rodzinie przypadki cukrzycy, które są narażone na rozwinięcie tej choroby. Warto jednak pamiętać, że stosowanie glukometrów nie zastępuje regularnych kontroli lekarskich i badań laboratoryjnych.