Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie słuchu?

Na czym polega badanie słuchu?

Badanie słuchu to niezwykle istotny element diagnostyki medycznej, który pozwala na ocenę zdolności pacjenta do odbierania dźwięków. Właściwe funkcjonowanie słuchu ma kluczowe znaczenie dla komunikacji, nauki i codziennego funkcjonowania. W tym artykule przyjrzymy się, na czym polega badanie słuchu, jakie są jego rodzaje oraz jak przebiega proces diagnostyczny.

Rodzaje badań słuchu

Badania słuchu można podzielić na kilka podstawowych kategorii, które pozwalają na ocenę różnych aspektów funkcjonowania układu słuchowego. Pierwszym z nich jest audiometria tonalna czystych tonów, która pozwala na określenie progu słyszalności pacjenta dla poszczególnych częstotliwości dźwięków. Drugim rodzajem badań jest audiometria mowy, która ocenia zdolność rozumienia mowy w różnych warunkach akustycznych. Trzecią kategorią są badania impedancji akustycznej, które pozwalają na ocenę stanu ucha środkowego oraz funkcji kosteczek słuchowych.

Przebieg badania audiometrycznego

Badanie audiometryczne przeprowadza się w specjalnie przygotowanej, dźwiękoszczelnej kabinie. Pacjent zakłada słuchawki, a lekarz lub audiolog stopniowo podaje dźwięki o różnej częstotliwości i natężeniu. Pacjent ma za zadanie sygnalizować, kiedy słyszy dany dźwięk, co pozwala na określenie progu słyszalności dla poszczególnych częstotliwości. W przypadku audiometrii mowy pacjent musi powtarzać wyrazy lub zdania podawane przez lekarza.

Badanie impedancji akustycznej

Badanie impedancji akustycznej polega na ocenie reakcji ucha środkowego na zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Podczas badania lekarz wprowadza do przewodu słuchowego pacjenta specjalną sondę, która generuje dźwięki oraz zmienia ciśnienie w uchu. Na podstawie zmian impedancji akustycznej można ocenić, czy błona bębenkowa i kosteczki słuchowe pracują prawidłowo oraz czy nie ma żadnych przeszkód w przewodzeniu dźwięków do ucha wewnętrznego.

Kiedy warto wykonać badanie słuchu

Badanie słuchu w Jarocinie jest zalecane dla osób, które mają problemy z odbieraniem dźwięków lub rozumieniem mowy, a także dla tych, którzy narażeni są na hałas w miejscu pracy lub uczestniczą w działaniach związanych z muzyką. Ponadto, badanie słuchu powinno być wykonywane u dzieci, szczególnie tych, które mają opóźnienia w rozwoju mowy lub trudności w nauce. Ważne jest także regularne kontrolowanie słuchu u osób starszych, gdyż starzenie się organizmu może prowadzić do stopniowego pogorszenia zdolności słyszenia.