Dorian Yates o sterydach, treningu i dzieciństwie

Zaledwie kilku zawodników w historii kulturystyki było tak tajemniczych jak sześciokrotny zdobywca tytułu Mr. Olympia Dorian Yates. W okresie startów przezywano go "The Shadow". To była osobowość, która przesiadywała w swoim lochu zwanym siłownią w przemysłowej dzielnicy Brimingham, z dala od słonecznych plaży Kalifornii. Jego metody treningowe były radykalnym odstąpieniem od standardu ćwiczeń z wysoką objętością, a video "Blood and Guts" które wydał zainspirowało całe pokolenie do przemyślenia jeszcze raz znaczenia intensywności podczas treningu.

W przeciwieństwie do innych mistrzów, przeszedł na emeryturę i na niej pozostał, po ostatnim zwycięstwie w 1997 roku nigdy, nawet raz, nie zapowiadał powrotu na scenę. Nigdy tez nie próbował odbudować swojej 140 kilogramowej sylwetki ze szczytu formy, która wyznaczyła nowe standardy w połowie lat dziewięćdziesiątych.

Siłownia Doriana nadal jest tą samą hardcoreową świątynią piwniczną, którą była w okresie jego startów, czyli od 1985 do 1997 roku. Natomiast sam Yates jest obecnie nieco lżejszy, waży bowiem 110 kg. Sam zapracował na swoją sławę i dorobek, nigdy nie pytając nikogo o opinię czy pozwolenie.

» RH: Po pierwsze, większość osób, która Cię zna, zdaje sobie sprawę z faktu, że zawsze byłeś panem swego losu i robiłeś wszystko tak jak sam uważałeś, że należy to zrobić, zamiast słuchać metod innych ludzi. Czy takie podejście do życia wiąże się z jakimiś sytuacjami, które miały miejsce w twoim dzieciństwie, czy po prostu taką masz osobowość?

» Dorian Yates: To dobre pytanie. Zarówno w tej kwestii jak i w wielu innych, ciężko jest stwierdzić czy dana sytuacja wynika z psychiki czy wpływu danego środowiska. Z pewnością istotną kwestią był fakt, że już od najmłodszych lat musiałem nauczyć się o siebie dbać. Mój ojciec zmarł gdy miałem 13 lat. W wieku 16 lat opuściłem dom rodzinny i udałem się do "wielkiego miasta" Brimingham, zdany tylko na siebie.

Nie miałem tego luksusy, którym jest wsparcie najbliższych. Musiałem sam o sobie myśleć i podejmować decyzje, które wpływały na moje życie. Prawdopodobnie to właśnie dlatego kulturystyka tak wiele dla mnie znaczy. Tutaj zależy wyłącznie od ciebie ile osiągniesz, nie liczą się trenerzy czy osoby z twojej drużyny. Nawet kiedy inni wybierali rady trenerów i osób z którymi trenowali, ja wolałem uczyć się na własną rękę, samemu zdobywać wiedzę na temat odżywiania i treningu.

Kwestie rozwoju fizycznego bardzo mnie interesowały, zostałem nawet studentem. Jednak jak na ironię po powrocie do szkoły okazało się, że jedyny przedmiot, który mnie tam interesuje to historia, z której nota bene byłem całkiem niezły.

Kluczowa rzecz na początku mojej kulturystycznej kariery to fakt, że sam mogłem zdecydować co na mnie działa, a co nie. Zawsze byłem niezależnym umysłem, wolałem zakwestionować dane twierdzenie niż ślepo wierzyć w poglądy innych.

To bardzo istotne aby poddawać w wątpliwość różne życiowe kwestie i sprawdzać je samemu, na sobie. W przeciwnej sytuacji, poglądy innych przejmą twoje życie.

» RH: Bez wątpienia styl twojego treningu wywarł ogromny wpływ na świat kulturystyki. Od czasu kiedy zdobyłeś tytuł Mr. Olympia, większość kulturystów trenuje partie mięśniowe raz w tygodniu, zamiast przeprowadzania dwóch treningów tygodniowo. Zawodnicy skupiają się bardziej na regeneracji i odpoczynku. Jednak pewne metody twoich ćwiczeń nie przemówiły do innych, mam tutaj na myśli wykonywanie jednej serii aż do porażki, tuż po samej rozgrzewce. Większość kulturystów wciąż jednak woli wykonywać trzy lub cztery serie. Jak myślisz, dlaczego tak jest?

» Dorian Yates: Oczywistą odpowiedzią jest fakt istnienia w naszych głowach twierdzenia, że im więcej, tym lepiej. Zawsze warto zrobić nieco więcej. Nawet sam Mike Mentzer, który był zwolennikiem bardzo zwięzłego i precyzyjnego treningu, przemycał nieraz jedną lub dwie dodatkowe serie tu i tam.

Nie jest łatwo dać z siebie absolutne 100% podczas jednej jedynej serii. O wiele łatwiej jest wykonać trzy serie po 90%. Oczywiście nie twierdzę, że nie jest to efektywne. Nie można powiedzieć, że nie przynosi to rezultatów, bo tak nie jest.

Jednak spójrzcie na sylwetki kulturystów, którzy trenują w taki sposób. Według mnie mój trening na jedną serię na 100%, aż do porażki jest o wiele bardziej efektywny i wydajny.

Muszę dodać, że nie sprowadziłem do jednej serii swoich ćwiczeń, do czasu aż nie zdobyłem tytułu Mr. Olympia w 1992 roku, do tego czasu zawsze wykonywałem dwie serie. Dopiero podczas wyjazdu do Los Angeles, Mike Mentzer nakłonił mnie do redukcji do jednej serii i obserwowania wyników.

Bardzo szybko zauważyłem u siebie postępy, bez wprowadzania innych zmian w swoim treningu i żywieniu. To utwierdziło mnie w przekonaniu o słuszności danej techniki ćwiczeń.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że osoby zaawansowane w treningach muszą skupiać więcej uwagi na regenerację niż nowicjusze. Ponieważ ci drudzy nie mają odpowiedniej siły i skupienia aby wygenerować naprawdę intensywny trening i doprowadzić do poważnego wpływu na swoje mięśnie.

Jednak większość ludzi zwyczajnie cały czas dodaje więcej i więcej do swojego treningu, zaprzestając generować jakiekolwiek postępy.

» RH: Prowadziłeś swoją kolumnę w Muscular Development około dwa lata temu. Obecnie stałeś się bardzo otwarty w kwestii mówienia o środkach dopingujących, nawet na tyle, że pokazałeś ludziom swój plan stosowania sterydów poza sezonem i w sezonie startowym. Wiele osób wyraziło się przez to bardzo krytycznie na twój temat, podważając również ilości, które podałeś, uważając je za zaniżone. Pierwsze pytanie, jakimi pobudkami kierowałeś się, ujawniając światu informacje o stosowaniu dopingu i drugie, dlaczego niektórym tak trudno uwierzyć, że nie stosowałeś tak dużych dawek jak uważali?

» Dorian Yates: Dlaczego miałbym kłamać. Spójrz, gdybym nie chciał wyznać prawdy, w ogóle bym o tym nic nie mówił. Zwyczajnie unikał bym rozmów na ten temat, tak jak robi to wielu zawodników. Steve Blechman z Muscular Development nie prosił mnie abym to robił, to również nie była twoja propozycja (przeprowadzający wywiad pracował z Dorianem w MD sugerując tematy do jego kolumny). To wszystko wyszło ode mnie, ponieważ chciałem tchnąć w to wszystko trochę rzeczywistego spojrzenia. Głównie z uwagi na mnóstwo fałszywych informacji. Nie mam żadnych sekretów. Od ponad 20 lat jestem na emeryturze i nie obawiam się utraty kontraktów z producentami suplementów, sam jestem producentem.

Nie jest również trudno zrozumieć, dlaczego ilości które podałem, dla niektórych osób wydają się śmiesznie małe i trudne do uwierzenia. Oni wszyscy mogli brać dwa, trzy, a nawet pięć razy więcej niż ja, a i tak nie mieli sylwetki profesjonalisty. Więc oczywiście według nich musiałem kłamać i zaniżać wartości, bo pewnie używałem jeszcze więcej niż oni. W tym świecie panuje opinia, że sukces w kulturystyce zawdzięcza się jedynie ogromnej ilości sterydów. Więcej dopingu, większy sukces. Niestety głównym czynnikiem jest genetyka. Jeżeli nie masz dobrych genów, nie ważne ile w siebie pakujesz.

Najpierw wspaniałe geny, później ciężka praca i dopiero wtedy sterydy. Bez dwóch pierwszych pozycji, doping nic nie znaczy.

» RH: Użycie sterydów bardzo wzrosło w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Miałem okazję rozmawiać z ludźmi przygotowującymi się do zawodów na poziomie amatorskim, którzy brali nawet podwójne dawki tego, co stosowali zawodowcy w latach dziewięćdziesiątych. Jak myślisz kto jest winny myśleniu "im więcej tym lepiej", które wydaje się być główną ideą i motorem napędowym obecnych zawodników?

» Dorian Yates: To po prostu ludzka natura. Na sukces drugiej osoby zawsze można patrzeć w dwojaki sposób. Możesz spoglądać na niego pozytywnie i czerpać z tego inspirację, zastanawiając się przy tym jak samemu osiągnąć taki poziom. Można też spoglądać negatywnie, spojrzeniem pełnym zazdrości, szukając sposobu aby zakwestionować sukces drugiej osoby. Wielu kulturystów bardzo często traktuje w ten sposób zawodników, którzy prezentują lepsze sylwetki od nich, sprowadzając wszystko do kwestii spożywania większej ilości sterydów.

Pozwól mi tutaj być szczerym. Używałem większych dawek sterydów niż podałem podczas przygotowań do Mr. Olympia 1997. Dawki były większe, stosowałem również insulinę. Mimo tego, to nie była moja najlepsza forma, nie byłem nawet blisko. Zwiększenie dawek i dodanie innych środków przełożyło się na wybudowanie gorszej sylwetki i wystającego brzucha. Taki wygląd prezentuje dzisiaj wielu zawodników.

Wielkie dawki środków dopingujących nie tylko źle wpływają na całą sylwetkę, lecz również pogarszają ogólny stan narządów wewnętrznych jak serce, wątroba czy nerki. Z przykrością obserwuję tak wiele problemów zdrowotnych, a nawet przypadki śmierci wśród bardzo młodych zawodników w dzisiejszych czasach. Jednak nie mogę powiedzieć, że jestem zaskoczony.

To może zabrzmieć dla niektórych niewiarygodnie, ale uważam, że kulturyści nie potrzebują więcej niż 1,500 miligramów sterydów tygodniowo. Pomyśl sobie teraz jak dużo lekarze zapisują testosteronu podczas terapii leczniczej, zwykle 200 miligramów tygodniowo. Istnieją zawodnicy, którzy stosują dawki 5,000 - 8,000 miligramów tygodniowo. To około 40 razy więcej niż twoje ciało potrzebuje do normalnego funkcjonowania. Oczywiście sterydy nie są tak groźne jak wiele innych środków dostępnych na rynku, jednak ich stosowanie nie pozostaje bez echa w naszym organizmie. Używanie ich w dużych dawkach na dłuższą metę wywiera na nas bardzo zły wpływ i zagraża życiu i zdrowiu.

» RH: Czy uważasz, że zawsze byłeś źle rozumiany? Pamiętam kiedy pierwszy raz startowałeś w IFBB ktoś nazwał cię skinheadem, ponieważ miałeś tatuaż butów Doc Marten ze słowem "skin" pod nimi. Kilka lat później wytatuowałeś sobie Boba Marleya i wzór Maori tribal. Czy powinniśmy przestać próbować cię rozgryźć?

» Dorian Yates: Jeżeli ktoś chce tracić czas i energię próbując analizować moje życie, proszę bardzo. Większość ludzi chce ci nadać etykietę, tak aby dopasować cię do jednego ze swoich schematów i zaszufladkować. Jednak ja nie pasuję do żadnego pudełka. Jestem zwyczajnie sobą.

Szczerze mówiąc zawsze miałem niezły ubaw z tych spraw ze skinheadami. W tamtych czasach skinheadzi w Wielkiej Brytanii nie byli wcale rasistami. Myślę, że w USA mogło być zupełnie inaczej, gdzie łączono ich z neo-nazistami. My tacy nie byliśmy. W kwestii Boba Marleya, uwielbiałem jego muzykę i jego postać była mi bardzo bliska, w ogóle lubię reggae. Skinheadzi w Wielkiej Brytanii słuchali punki i reggae.

Tribal Maori ma dla mnie specjalne znaczenie. Inspiracją do niego była moja młodsza siostra Tanya, która zmarła gdy miałem 5 lat, a ona 3. Moja druga siostra Lisa, w ogóle jej nie pamięta, a moi rodzice i dziadkowie dawno nie żyją. Więc jestem jedyną osobą, która jeszcze ją pamięta, chciałem uczcić to wspomnienie. Ten tatuaż nazywa się maku i został wykonany przez kapłana Maori. To tradycyjny tatuaż w ich kulturze, który opowiada twoją historię, twoje życie i ludzi w nim. Tradycyjnie wykonywany jest młotkiem i zaostrzoną kością, jednak mój zrobiono normalną maszynką. To było w Nowej Zelandii gdzie uhonorowano mnie podczas powitania na lotnisku przez wojowników Maori. Co ciekawe Bob Marley miał podobne powitanie, kiedy przybył tam wiele lat wcześniej. Film z mojego powitania znajduje się na YouTube pod nazwą "Dorian Yates Amazing Māori Welcome to New Zealand." (link)

» RH: Ostatnie pytanie Dorian. Jaka jest twoja filozofia życiowa?

» Dorian Yates: Moja filozofia życiowa brzmi tak, że wszyscy jesteśmy pewnym stanem świadomości. Cała rzeczywistość jest złudzeniem. Takie rzeczy jak kolor skóry, religia, narodowość - to iluzja rzeczywistości. Dlatego nie podobało mi się, że ktoś twierdził, że uważam jedną osobę lub grupę ludzi za lepszą od innych. Tak naprawdę to mówi więcej o nich niż o mnie. Wszyscy pochodzimy z tego samego źródła. Wszyscy rodzimy się, żyjemy i umieramy. Ostatecznie jesteśmy tacy sami. Sami stworzyliśmy sobie pewne ramy i kanony poprzez które oceniamy innych ludzi, co jest niedorzeczne. Jako sportowcy zwłaszcza to rozumiemy. Nie patrzę na nikogo i nie oceniam go na podstawie jego wyglądu, Boga do którego się modlą, czy języka którym mówią. Jaką jesteś osobą? Jak traktujesz innych ludzi? To ma znaczenie.

» ilovebodybuilding.pl: tłumaczenie - KT.

» źródło: musculardevelopment.com

» sprawdź: plan treningowy Doriana Yatesa, zdjęcia i informacje na temat Doriana Yatesa

Dorian Yates, sterydy, doping

Komentarze   

arthurgordon
+1 # arthurgordon 2015-12-03 14:34
Kompletne zaskoczenie.KOMPLETNYM CZŁOWIEKIEM.Radosć czytania .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
HCSchuhBult
0 # HCSchuhBult 2018-02-06 10:17
female viagra shot

viagra nedir ne ise yarar


viagra rosa prezzo

buy viagra online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Trevorphere
0 # Trevorphere 2018-02-06 12:22
cialis 5 mg price

cialis prices

cialis 25mg

generic cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Trevorphere
0 # Trevorphere 2018-02-06 14:39
low price cialis

cialis generic

cialis medicine

generic cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Trevorphere
0 # Trevorphere 2018-02-06 16:46
cialis generic

generic cialis

cialis india generic

cialis without a doctor prescription
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
NCSchuhBult
0 # NCSchuhBult 2018-02-06 17:16
can viagra cause yeast infections

buy cheap viagra

buy injectable viagra

viagra dosis recomendada jovenes
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Trevorphere
0 # Trevorphere 2018-02-06 18:45
cialis generico

cialis without a doctor prescription

cialis half life

generic cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Justinres
0 # Justinres 2018-02-06 19:23
Kudos! I like it!
cialis actress commercial blonde
buy cialis online cialis che serve
buy cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Justinres
0 # Justinres 2018-02-06 21:01
Valuable facts. Many thanks!
cialis film coated tablets
buy cialis online cialis generico sito affidabile
cialis prices
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Justinres
0 # Justinres 2018-02-07 07:08
Truly tons of good information!
is ordering cialis online legal
cialis without a doctor prescription cialis for 33 year old
viagra vs cialis vs levitra alcohol
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Trevorphere
0 # Trevorphere 2018-02-07 08:41
cialis versus viagra dosage

buy cialis online

cialis pharmacy

cialis without a doctor prescription
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Trevorphere
0 # Trevorphere 2018-02-07 14:01
cialis vs viagra reviews

generic cialis

cialis tabs

cialis without a doctor prescription
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
WQSchuhBult
0 # WQSchuhBult 2018-02-07 17:18
cheap generic cialis canadian pharmacy

rapaflo cialis interactions

cialis 20mg fta

buy generic cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
WQSchuhBult
0 # WQSchuhBult 2018-02-10 11:10
cialis balikpapan

cialis cheap
cialis 20mg price in canada

canadian cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFSchuhBult
0 # GFSchuhBult 2018-02-11 10:30
cialis bij plasproblemen

generic cialis online
cialis ipertrofia prostatica

generic cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-10 16:59
canadian pharmacy cialis professional

onde comprar cialis diario

canadian online generic viagra

online cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-10 18:47
canadian pharmacy cialis soft tabs

buy canadian cialis
order canadian pharmacy viagra

canadian viagra prices
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-10 21:22
generic cialis canadian

canadian cialis sales
viagra sales from canadian pharmacy

canadian cheap cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-10 23:57
cialis canadian pharmacy reviews

buy canadian cialis
canadian pharmeceutical viagra

canadian cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-11 02:37
canadian prescription drugs cialis

buy canadian cialis
canadian viagra over the counter

online cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-11 05:21
canadian cialis no prescription

generic cialis online
viagra canadian pharmacy mastercard

cheap cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-11 08:31
daily cialis canadian pharmacy

buy generic cialis
viagra canadian pharcharmy online

buy canadian cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
DCScqwhBult
0 # DCScqwhBult 2018-03-11 08:33
canadian online pharmacy for cialis

generic cialis online
buy viagra canadian no prescription

canadian cialis sales
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
DCScqwhBult
0 # DCScqwhBult 2018-03-11 12:37
viagra cialis levitra canadian pharmacy

canadian viagra prices
canadian pharmacy selling viagra

canadian cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-11 13:49
canadian no prescription cialis

cheap cialis online
canadian pharmacy viagra cost

canadian cheap cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
DCScqwhBult
0 # DCScqwhBult 2018-03-11 17:52
canadian pharmacies to buy cialis

unterschied zwischen cialis und viagra

viagra canadian drugstore

canadian cialis 5mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
DCScqwhBult
0 # DCScqwhBult 2018-03-11 23:35
best cialis online canadian pharmacy

canadian cialis sales
viagra online canadian pharmacy

online cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-12 03:26
canadian cialis 20mg

generic cialis online
canadian wholesale viagra

buy canadian cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
DCScqwhBult
0 # DCScqwhBult 2018-03-12 05:21
canadian pharmacy meds cialis

buy canadian cialis
best canadian pharmacy for viagra

online cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-12 09:16
online canadian pharmacy cialis

canadian viagra prices
viagra canadian pharmacy

canadian cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-12 12:02
canadian cialis sources

cialis discount chemist

canadian drugs generic viagra

canadian cialis 5mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
DCScqwhBult
0 # DCScqwhBult 2018-03-12 14:16
cialis for daily use canadian

canadian viagra prices
cheap viagra canadian pharmacies

taking cialis while on steroids
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-12 15:48
cialis canadian pharmacy overnight shipping

generic cialis online
canadian pharmacy viagra online

canadian cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-12 20:02
levitra vs cialis canadian pharmacy

buy canadian cialis
canadian viagra patent

cheap cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-13 00:07
is canadian generic cialis safe

online cialis
canadian pharamacy viagra

buy canadian cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-13 04:25
cheap brand cialis canadian

canadian cialis
generic viagra online canadian phar...

canadian cialis sales
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-13 08:55
cheap cialis canadian pharmacy

generic cialis online
viagra canadian pharmacy reviews

online cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
DCScqwhBult
0 # DCScqwhBult 2018-03-13 09:23
canadian meds and cialis

cialis cheap
viagra canadian pharmacy reviews

canadian viagra prices
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-13 13:41
cialis daily use canadian pharmacy

buy canadian cialis
real viagra online canadian pharmacy

cheap cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-13 18:50
cialis 5mg canadian pharmacy

canadian viagra prices
viagra online canadian pharmacy

generic cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-14 00:02
cialis professional canadian canada

cialis packungseinheiten

canadian pharmacy cheap generic viagra

generic cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-14 05:14
canadian meds cialis

canadian cialis 5mg
viagra canadian online pharmacy

cheap cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
DCScqwhBult
0 # DCScqwhBult 2018-03-14 07:42
cialis online canadian no prescription

generic cialis online
viagra cheap canadian pharmacy

sertralina e cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-14 10:46
cialis soft tabs 20mg canadian

canadian viagra prices
buy viagra from canadian pharmacies

generic cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-14 16:26
canadian pharmacy viagra and cialis

cialis cheap
buy canadian viagra cheap

canadian cheap cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-14 21:49
order cialis online canadian pharmacy

online cialis
canadian online viagra

canadian cheap cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-15 03:01
canadian pharmacy cialis 5 mg

kako izgleda cialis

generic canadian viagra

generic cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
DCScqwhBult
0 # DCScqwhBult 2018-03-15 07:26
canadian pharmacy cialis mastercard

buy generic cialis
canadian pharmacy no prescription viagra

buy canadian cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-15 08:16
canadian online pharmacy generic cialis

generic cialis online
viagra canadian pharmacies

canadian cheap cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-15 13:41
canadian pharmacy buy cialis professional

canadian viagra prices
purchase viagra canadian pharmacy

tadalafil cialis 5mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-16 00:27
canadian cialis safe

canadian viagra prices
canadian online viagra reveiws

canadian cheap cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-16 05:37
canadian discount cialis

cialis cheap
best viagra prices 100mg canadian

online cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
DCScqwhBult
0 # DCScqwhBult 2018-03-16 05:49
cialis canadian generic

canadian cialis 5mg
canadian viagra costs

tadalafil cialis 5mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-16 10:37
cheap brand cialis canadian

online cialis
canadian pharmacy viagra online

canadian cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-16 15:18
canadian pharmacy cialis daily

cheap cialis online
canadian made viagra

kesan ubat cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
DCScqwhBult
0 # DCScqwhBult 2018-03-17 03:33
canadian drugs cialis

cialis cheap
canadian military viagra

cialis le iene
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
DCScqwhBult
0 # DCScqwhBult 2018-03-18 00:47
canadian pharmacy cialis professional

online cialis
canadian pharmacy brand viagra

generic cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-18 11:34
best cialis online canadian pharmacy

generic cialis online
viagra soft tabs canadian

canadian cialis 5mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-18 13:46
canadian drugstore cialis

canadian cialis sales
viagra online canadian pharmacy paypal

farligt att ta cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-18 16:19
levitra vs cialis canadian pharmacy

canadian cialis sales
canadian viagra trial pack

canadian cialis sales
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-18 19:10
canadian pharmacy cialis cheap

cialis et voltarene

canadian drugs viagra

generic cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-18 21:54
reputable canadian pharmacy cialis

canadian cialis 5mg
canadian meds store viagra

generic cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-19 00:38
cheap canadian 5 mg cialis

cialis cheap
viagra from canadian pharmacy reviews

cialis cheap
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-19 03:30
canadian cialis cheap

cialis cheap
canadian pharmacy generic viagra

cialis cheap
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-19 06:33
canadianpharmsupport cialis tabs

buy generic cialis
canadian pharmacy viagra brand

canadian cialis 5mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-19 10:08
canadian cialis 5 mg

canadian cialis
viagra canadian online pharmacy

canadian cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-19 14:11
canadian cialis for sale

buy canadian cialis
viagra canadian check

generic cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-19 18:20
cialis canadian market share

zydena cialis

canadian viagra pack

canadian cialis sales
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-19 22:22
best canadian pharmacy for cialis

generic cialis online
certified canadian pharmacy viagra

generic cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-20 02:22
cialis canadian pharmacy

buy canadian cialis
canadian pharmacy viagra no prescription

canadian cialis 5mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-20 06:28
canadian medical association for cialis

canadian viagra prices
canadian pharmacy generic viagra reviews

canadian cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Norma
0 # Norma 2018-03-20 08:42
I have checked your site and i've found some duplicate content,
that's why you don't rank high in google, but there is a tool that can help you
to create 100% unique content, search for:
boorfe's tips unlimited content

my site ... NormanChief: https://RileySee.wix.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-20 10:45
canadian cialis sales

canadian cialis sales
canadian viagra scam

cheap cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-20 17:22
cialis no prescription canadian pharmacy

canadian cialis
my canadian pharmacy viagra

cheap cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-20 19:42
cialis at canadian pharmacy

cheap cialis online
viagra from canadian pharmacies

cheap cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-20 22:08
cialis 5mg at canadian

cialis cheap
best online canadian viagra

cheap cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-21 00:38
canadian pharmacy cialis 5 mg

cheap cialis online
canadian viagra generic

canadian cialis 5mg
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-21 03:22
canadian pharmacy genuine cialis

generic cialis online
cheap canadian generic viagra

generic cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-21 05:07
canadian discount pharmicies viagra cialis

cialis cheap
canadian pharmaceuticals viagra

canadian cialis sales
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-21 07:05
canadian no prescription cialis

buy canadian cialis
canadian pharmacy viagra scam

cialis cheap
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-21 09:11
canadian cialis 5mg

canadian cialis 5mg
canadian pharmacy cheap viagra

canadian viagra prices
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-21 11:18
canadian online pharmacy for cialis

cialis cheap
canadian pharmacy viagra takes paypal

canadian viagra prices
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-21 13:30
canadian pharma companies cialis

canadian viagra prices
cheap canadian pfizer viagra

canadian cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-21 15:44
canadian cost of cialis

cialis cheap
canadian viagra prices

canadian viagra prices
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-21 17:58
canadian viagra and cialis

canadian cialis 5mg
canadian pharmacy viagra takes paypal

canadian cialis
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
GFASchuhBult
0 # GFASchuhBult 2018-03-21 20:10
best canadian pharmacy cialis

cheap cialis online
viagra superactive canadian no prescription

generic cialis online
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

2013 - 2015  ilovebodybuilding.pl - kulturystyka   globbers joomla templates
Stat4u